Bir Zamanlar Isparta

A.NURİ ERÇETİN

Nuri Erçetin bu kitabında tarihi, sosyal ve ekonomik olayları orjinallerinin tıpkı basımı ile rakam, makale, fotoğraf, çizim ve haberler şeklinde derledi.
Ağırlıkla Böcüzade Sami Efendi’nin "Isparta Tarihi" ve "Ün Magazine" olmak üzere Nuri Erçetin’nin bu kitapta kullandığı kaynakça yüzden fazla Türkçe, İngilizce ve Yunanca kitap ve makaleden oluşur.
Kitaptaki bazı konu başlıkları: Tarihteki Isparta Gezi Kitapları ve Mahalleleri ile ilgili notlar, Isparta’da ticaretin ve sanayinin gelişimi, Isparta’da yaşamış Rum ve Ermeniler hakkında haberler, vs.
Nuri Erçetin kitabı Bir Zamanlar Isparta

Erçetin Gülyağı A.Ş. tarafından yayımlanmıştır

Zavallı Delikanlı, Teodoros Akıllıoğlu, Nuri Erçetin

Erçetin Gülyağı A.Ş. tarafından yayımlanmıştır

Zavallı Delikanlı

by TEODOROS AKILLIOĞLU
tercüme, A.NURİ ERÇETİN

Orijinali "Zavallı Delikanlı Yahot Gaddar Pederin Müşfik Zevcesi" olan kitap Teodoros Akıllıoğlu (Adalya’da Ispartalı) tarafından yazılmış olup yedi perdelik bir drama olarak tiyatroya uyarlandı.
Antalya’da yaşayan Isparta’lı Akıllıoğlu, kitap ve oyundan elde ettiği toplam gelirin yüzde 20’sini eşit olarak Antalya’daki Rum ve Ermeni okullarına bağışladı.
Kitap ilk olarak 1910 yılında Imperial Tiyatro’nun müdürü Nureddin Efendi tarafından Türkçe’ye çevrildi ve Tupois Asias tarafından yayımlandı.
Yazarın Isparta ile olan tarihsel ilişkisi dolayısıyla, Nuri Erçetin 2015 yılında kitabı yeniden tercüme etti ve Ercetin A.Ş. yayımladı.